• 1.12.2017
  • 0:00

Novinky vzpomínkových akcí: gastrozóna a premiéra filmu Austerlitz Advent

 

Pokrmy odkazující na tři velmoci, které bojovaly u Slavkova nebo premiéra Abrhámova filmu Austerlitz Advent. Nejen to jsou hlavní novinky letošního programu Tenkrát ve Slavkově 1805, který se uskuteční o víkendu od 1. – 2. prosince.

Ohňostroj se bude odpalovat ze zámeckého parku. Žádáme proto diváky, aby na multimediální program začínající ve 20:00 dorazili s časovým předstihem.

Program však bude startovat už ve středu 29. listopadu vystoupením folklorní skupiny Šternovjan z Újezdu u Brna. Cimbálová muzika vystoupí v Historickém sále zámku s pásmem písní z období Napoleonského tažení Byla vojna byla. Díky spolupráci s Českým rozhlasem Brno bude tento koncert vysílaný živě v pořadu Na živů notečku.

Slavnostní koncert se v Historickém sále uskuteční i o den později, ve čtvrtek 30. listopadu. Sdružení Mohyla míru – Austerlitz uspořádá tradiční pietní vystoupení, jemuž bude předcházet bohoslužba za padlé oběti. Letos se můžete těšit na barytonistu Martina Hammerle-Bortolottiho za doprovodu kvinteta Moravské filharmonie Olomouc. Oba koncerty budou pro veřejnost zdarma.

 

V pátek pak obsadí město opět rakouští vojáci ze IV. kolony, kteří dopochodují z Olomouce. Poté, co dobydou náměstí, přesunou se na nádvoří zámku, kde začne večerní program. Výstřely z pušek, pach střelného prachu i tváře unavených vojáků pak vytvoří kulisu pro premiéru filmu Austerlitz Advent, který natočil režisér Josef Abrhám mladší. Krátkometrážní film ve čtyřiadvaceti minutách vypráví příběh obyvatel statku, jímž v jedné prosincové noci prošly všechny tři armády.

Na nádvoří pak bude pokračovat historický program, který vyvrcholí příjezdem rakouského a ruského panovníka. Zatímco v uplynulých letech byli diváci následně pozváni na oživenou prohlídku zámku, letos můžou zažít noční atmosféru v zámeckých konírnách, kde bude v kulisách expozice připravený zážitkový program již od 17:00.

 

Od sobotního rána pak na Palackého náměstí bude stát řemeslný jarmark, přijíždět budou vojáci, řemeslníci, měšťané i šlechta. Na nádvoří zámku pak k řemeslníkům přibydou i kuchaři. Novinkou totiž bude gastrozóna, ve které se budou vydávat pokrmy a nápoje inspirované zeměmi, které jsou s Bitvou u Slavkova spjaté – tedy Rakouskem, Francií a Ruskem.  V centru města pak bude probíhat vojensko – historický program, v zámeckém parku bude ukázka ležení a vojenského dovednostního turnaje. I letos bude centrum města v podvečer svědkem bitevního střetu.

 

Vyvrcholením akce bude multimediální program s ohňostrojem a průvodem vojáků – letos opět v areálu zámeckého parku. Začínat bude ve 20:00. Na průčelí zámku bude promítnutý videomapping zakončený ohňostrojem odpalovaným ze zámecké střechy.

 

 

 

 

VIDEO Z LOŇSKÉHO ROČNÍKU MŮŽETE SHLÉDNOUT ZDE: VIDEO 

 

Foto Jiří Sláma a Jolana Halalová

.row-centered { text-align:center; } .col-centered { display:inline-block; float:none; /* reset the text-align */ text-align:left; /* inline-block space fix */ margin-right:-4px; } table tbody>tr:nth-child(even)>td { background-color: #272727 }