Bitva tří císařů ve Slavkově: historie ožije o víkendu 1. a 2. prosince

Bitva Tří císařů opět ožívá. O víkendu 1. a 2. prosince se Slavkov u Brna opět vrátí do atmosféry roku 1805, kdy se Slavkov stal centrem jedné z nejzásadnějšího střetu evropských dějin.

webové stránky akce zde

Návštěvníci se letos mohou těšit na dvoudenní program, který budou vytvářet historičtí nadšenci nejen z Česka, ale i dalších evropských zemí. V pátek připomenou zásadní události, které se odehrály přímo na zámku Austerlitz. Francouzského velvyslance, který se sešel v předvečer krvavého střetu s nejmocnějšími muži „staré Evropy“ ztvární herec Václav Vydra. Ten se po příjezdu na zámecké nádvoří přesune do Historického sálu, kde se zúčastní empírového bálu. Unikátní pohled na oživený noční zámek se návštěvníkům naskytne i v dalších sálech a saloncích, které kostýmovaní účastníci promění v dobu před 218 lety.

„Jakkoli je program připomínající události Napoleonova triumfu divácky atraktivní, nesmíme zapomínat na to, proč naše město, kraj a uniformovaní účastníci vynakládají tolik úsilí k jejich uskutečnění. Na pozadí dobové atmosféry je stále vzpomínka na desetisíce padlých a zmrzačených mužů, zbídačené obyvatelstvo a mnohaletou chudobu. A tento obraz musíme mít stále před očima, když nás bude někdo přesvědčovat o výhodách rozdělené Evropy,“ uvedl starosta Michal Boudný.

V sobotu nebude v centru Slavkova chybět adventní jarmark, historický program, vojenská ležení, bitevní ukázky, bubenická vystoupení nebo jízda koňským povozem. Návštěvníci se budou moci zapojit také do hry, při které poznají historické památky města.

Celodenní program vyvrcholí ve 20.00 v zámeckém parku nástupem vojsk všech zúčastněných armád. Součástí bude unikátní multimediální ztvárnění okamžiků bitvy u Slavkova s pyrotechnickými efekty. Noční podívaná bude zakončená ohňostrojem věnovanému nedávno zesnulému Ivanu Martinkovi. Ohňostrůjci, který spoluzakládal mezinárodní přehlídku ohňostrojů Ignis Brunensis a byl dlouholetým tvůrcem i ve Slavkově u Brna.

Pořadatelem je město Slavkov u Brna a Zámek Slavkov – Austerlitz. Akce se koná za podpory Jihomoravského kraje. Generálním partnerem je BC Logia.

Program a aktuality sledujte na stránkách www.tenkratveslavkove.cz

 

Ze Slavkova autobusem na bitvu a zpět

Pro přepravu mezi Slavkovem u Brna a Rohlenkou (místem, kde se ve 14.00 odehraje rekonstrukce Bitvy) budou v době od cca 11:20 do 13:20 (jen v uvedeném směru) zavedeny mimořádné spoje linky 601 v intervalu 20-30 minut z autobusového nádraží. V opačném směru pak budou z Rohlenky do Slavkova u Brna (jen v uvedeném směru) vedeny mimořádné spoje linky 601 v době od 15:00 do 16:20 v intervalu 20 minut. Na lince platí běžný tarif IDS JMK. Jízdné mezi Slavkovem u Brna a Rohlenkou činí 33 Kč 

PROGRAM

PÁTEK 1. 12.

19.00 Příjezd císařů. Setkání s francouzským velvyslancem.
19.45 Noční život na zámku a empírový ples.

SOBOTA 2. 12.

9.00–20.00
Předvánoční jarmark
v historickém centru města
a na nádvoří zámku

 

10.00
Zahájení s nástupem vojáků
u radnice

 

11.00–17.00
„Tenkrát ve Slavkově 1805“

◆ historický program

◆ vystoupení bubeníků

◆ šermířské souboje

◆ ukázka výstroje a výzbroje armád

◆ vojenské ležení v parku

Palackého náměstí, zámecký park

 

13.00

Jezdecký turnaj v zámeckém parku

 

17.30
Slavnostní ocenění zakladatelům tradic
vzpomínkových akcí
Historický sál zámku

 

19.45
Defilé vojáků
Palackého náměstí, zámecký park

 

20.00
SLAVKOV 1805

Multimediální ztvárnění okamžiků Bitvy tří císařů
Ohňostroj Theatrum Pyroboli
Zámecký park (spodní část)