Chytrý koš na Palackého náměstí testuje, jak občané přijímají „smart“ novinky

Na Palackého náměstí ve Slavkově u Brna můžete již půl roku házet odpadky do „chytrého“ odpadkové koše. Ten sám upozorní dispečink technických služeb, že je plný a zároveň má lisovací zařízení, který zmenší objem odpadků až šestinásobně. Technické služby zde koš umístily na zkoušku s tím, že pokud se osvědčí, budou stát v budoucnu na jiných místech ve městě. Kromě chytrých prověřuje město také možnosti nákupu chytrých kontejnerů na tříděný odpad.

https://www.slavkov.cz/wp-content/uploads/2019/09/chytry-koš-2.jpg https://www.slavkov.cz/wp-content/uploads/2019/09/chytry-koš-1.jpg

„Moderní odpadkové koše mají potenciál vyřešit problém nejen našeho města s přetékajícími odpadkovými koši. Bohužel se však ukazuje, že občané této novince nedůvěřují a i nadále zaplňují běžné malé koše v centru města, zatímco tento koš zaplní jen zřídka,“ uvedl Petr Zvonek, ředitel slavkovských technických služeb. Instalace a hlavně používání chytrých košů by přitom pracovníkům technických služeb výrazně ulevila se svozem a ušetřila by jim čas na jinou práci. Jen v centru města vyvážejí odpadkové koše třikrát v týdnu a v sezóně i v sobotu a v neděli.

 

„Uvědomujeme si, že koš, který jsme na zkoušku umístili na náměstí, nezapadá do historického rázu měst. Chtěli jsme si zatím otestovat, jak tuto novinku občané přijmou a pak se rozhodnout o jeho umístění v jiných částech jako je například nádraží, poliklinika, sídliště…  Chtěli jsme také využít nabídku dodavatele, který nám koš pronajal za korunu měsíčně,“ doplnil starosta města Michal Boudný.

 

Jeden „chytrý“ koš stojí zhruba 100 tisíc korun, což zatím limituje úvahy o pořízení většího počtu těchto moderních zařízení. Půlroční zkušební provoz by měl ukázat, jak moc by se systém svozu zefektivnil a jaké by byly případné úspory. V současné době také stát připravuje programy, díky kterým by se koše i chytré kontejnery daly pořídit z dotačních peněz.

 

Co všechno chytrý koš umí?

 

  • Kapacita koše je 25 kilo
  • Je napájený solární energií
  • Uvnitř je lis, který odpad stlačuje a tedy i zmenšuje
  • Je zde i samozhášecí popelník na cigaretové nedopalky
  • Přes webové rozhraní můžeme on-line sledovat kapacitu naplnění, stav baterie a případná poruchová hlášení.