• 30.11.2018
  • 17:00
  • Zámek Slavkov - Austerlitz, náměstí

 

Program Tenkrát ve Slavkově bude provázet příběh dělostřelce Jana Nepomuka Prokeše. Slavkov si připomene atmosféru roku 1805 v pátek 30. listopadu a v sobotu 1. prosince.

Jak prožívali Napoleonské tažení Evropou řadoví vojáci? Jak se dotkla vojenská služba nejen jich samotných, ale jejich rodin a blízkých? Na tyto otázky odpoví dvoudenní program Tenkrát ve Slavkově, který bude letos vyprávět příběh rakouského dělostřelce z jižní Moravy Jana Nepomuka Prokeše. Jeho osud přiblíží krátkometrážní filmy promítané
na nádvoří zámku i sobotní bitevní ukázky. Letos se uskuteční hned dvě – v sobotu ve 12:00 a v 20:00. Unikátní noční vřavu doplní pyrotechnické efekty a závěrečný ohňostroj.

Mapa sobotního programu ke stažení zde

Program ve Slavkově u Brna bude startovat už ve čtvrtek 29. listopadu mší za oběti bitvy v Chrámu Vzkříšení Páně a následným koncertem houslového virtuóze Václava Hudečka v Historickém sále zámku. Pořadatelem je Sdružení Mohyla míru – Austerlitz, které tento jedinečný zážitek zpřístupňuje posluchačům zdarma.

Také páteční program bude zahájen hudbou. V zámecké kapli se od 18:00 představí chorvatská skupina Klapa Sol z partnerského města Pag.

Následovat bude vítání ruského a rakouského panovníka na nádvoří zámku. Multimediální podívanou letos doplní promítání prvních dvou dílů krátkometrážních filmů z cyklu Moravské elegie. Příběh Jana Nepomuka Prokeše tak budou diváci sledovat jak na promítacím plátně, tak i při bitevních ukázkách. Mezi vojáky se pak bude pohybovat i filmový hrdina osobně.

Letos se návštěvníci opět mohou podívat na ojedinělé oživené prohlídky nočního zámku, kde mohou zažít atmosféru podobnou té, jakou zažívalo panstvo v roce 1805. Chybět nebude ani dobový empírový bál.

Od sobotního rána pak na Palackého náměstí bude stát řemeslný jarmark, přijíždět budou vojáci, řemeslníci, měšťané i šlechta.

U historické radnice pak bude probíhat vojensko – historický program,
v zámeckém parku bude ukázka ležení.

Zámecký park se také stane svědkem hned dvou bitevních střetů.
Od 12:00 stovky vojáků obsadí spodní parter. Podobná podívaná, avšak zahalená do tmy a prosvětlená světelnými a pyrotechnickými efekty, se pak odehraje od 20:00. Unikátní bitevní ukázce se závěrečnými ohňostrojem bude předcházet také defilé vojáků.

Program ve Slavkově u Brna bude mít i pietní rozměr. Po celý den bude otevřený chrám Vzkříšení Páně a ve 13:00 se uskuteční mše za padlé.

 

Pořadatelem je město Slavkov u Brna a Zámek Slavkov – Austerlitz. Akce se koná za podpory Jihomoravského kraje. Hlavním mediálním partnerem vzpomínkových a pietních akcí Bitva u Slavkova 1805 je Česká televize.

 

PROGRAM

Čtvrtek 29. listopadu

doprovodný program

18:00     mše za padlé oběti Bitvy u Slavkova, chrám Vzkříšení Páně
19:00     Václav Hudeček – koncert při příležitosti 213. výročí Bitvy tří císařů, který tradičně pořádá Mohyla míru-Austerlitz, obecně prospěšná společnost. Vstup zdarma

pátek 30. listopadu

18:00
Koncert Klapa sol, vokální uskupení z partnerského města Pag, zámecká kaple

19:00 – 22:00
„Austerlitz,  genius loci“: kostýmované prohlídky zámku a empírový bál

Nádvoří zámku

19:00
Příjezd rakouského císaře a ruského cara
Lidová veselice
Premiéra filmů z cyklu Moravské elegie – příběh Jana Nepomuka Prokeše

SOBOTA 1. prosince

9:00 – 22:00
Předvánoční jarmark – centrum města a nádvoří zámku (do 19:00)

10:00
Zahájení s nástupem vojáků u radnice na Palackého náměstí

10:00 – 16:00
„Tenkrát ve Slavkově“ komentované ukázky vojenského výcviku a bitevních střetů – Palackého náměstí

10:00 – 16:00
Kostýmované napoleonské prohlídky zámku

12:00
Bitevní ukázka I. část –  zámecký park

13:00
Mše za padlé – Chrám Vzkříšení Páně

17:30
Předávání medailí zakladatelům tradice vzpomínkových akcí – Historický sál zámku

19:30
Defilé vojáků městem – (Brněnská ulice – kostel – zámecký park)

20:00
Bitevní ukázka II. část a závěrečná multimediální show s ohňostrojem – zámecký park

Doprovodný program: 9:00 – 21:00 otevřený chrám Vzkříšení Páně

 

.row-centered { text-align:center; } .col-centered { display:inline-block; float:none; /* reset the text-align */ text-align:left; /* inline-block space fix */ margin-right:-4px; } table tbody>tr:nth-child(even)>td { background-color: #272727 }