• 30.11.2019
  • 10:00
  • město Slavkov u Brna

Život obyčejných lidí i vojáků v mrazivém táboře. Slavkov si připomene atmosféru Bitvy u Slavkova
v pátek 29. a v sobotu 30. listopadu.

Slavkov u Brna se poslední listopadový víkend vrátí o 214 let zpět. Bude vzpomínat na jednu z nejzásadnějších evropských bitev, v níž francouzský císař Napoleon Bonaparte porazil koaliční Rakousko – Ruskou (s podporou Anglie) armádu a při níž bojovalo téměř 160 tisíc vojáků.

Návštěvníci letos můžou prožít dobovou atmosféru vesnice, která se hned dvakrát stane terčem válečného střetu. „Ve spolupráci s organizátory rekonstrukce bitvy u Chlumce máme v plánu vystavět v zámeckém parku dobovou vesničku, v níž se bude odehrávat život obyčejných lidí, kteří se budou muset vypořádat s útoky tří armád. Při nočním střetu pak vesnice atakována. Unikátní bitevní ukázka s dvěma sty vojáky bude umocněna pyrotechnickými efekty,“ prozradil Ivan Vystrčil ze spolku Acaballado, který připravuje historický program.

Nedaleko skanzenu pak bude vystavěný ruský vojenský tábor. Historičtí nadšenci z několika evropských zemí, včetně Rusů samotných, připomenou, v jak náročných podmínkách se vojáci připravovali na bitvu. Nejen tyto bitevní ukázky budou doprovázeny historickým komentářem spojeným s příběhem lidí, o nichž vypráví cyklus Moravské elegie.

 

Přestože akce jsou divácky velmi atraktivní a lákají stále více návštěvníků, nesmíme zapomenout, proč tolik usilujeme o to, abychom na tuto historickou událost nezapomněli. Téměř dvacet tisíc lidských obětí, spálená země, nemoci a na mnoho let zbídačené obyvatelstvo, to je obraz, který si musíme připomínat a dělat vše proto, aby se neopakoval,“ uvedl starosta Slavkova u Brna Michal Boudný.

Program ve Slavkově u Brna bude startovat už ve čtvrtek 28. listopadu mší za oběti bitvy v Chrámu Vzkříšení Páně a následným koncertem houslového virtuóze Václava Hudečka v Historickém sále zámku. Pořadatelem je Sdružení Mohyla míru – Austerlitz, které tento jedinečný zážitek zpřístupňuje posluchačům zdarma.

Tradiční páteční program opět připomene historický fakt, že před bitvou na zámku přespali rakouský císař František I. s carem Alexandrem.  Po symbolickém podpisu koaliční smlouvy si návštěvníci můžou užít jedinečnou noční atmosféru zámku s oživenými tematickými prohlídkami a empírový bál v Historickém sále.

Od sobotního rána pak na Palackého náměstí, v Husově ulici a na nádvoří zámku bude stát řemeslný jarmark. U historické radnice se budou odehrávat vojensko – historické ukázky jako vystoupení bubeníků, šermířů a výcviku jednotlivých armád.

Program ve Slavkově u Brna bude mít i pietní rozměr. Po celý den bude otevřený chrám Vzkříšení Páně a ve 13:00 se uskuteční mše za padlé. Mezi doprovodné programy bude patřit také vyhlídková jízda v dobovém kočáře taženém koňmi do ruského tábora nebo napoleonský fotokoutek na zámku. Prohlídky zámku budou v sobotu umožněny až do 18.00.

Pořadatelem je město Slavkov u Brna a Zámek Slavkov – Austerlitz. Akce se koná za podpory Jihomoravského kraje. Hlavním mediálním partnerem vzpomínkových a pietních akcí Bitva u Slavkova 1805 je Česká televize.

 

ČTVRTEK 28. 11.

18.00                                 Mše za padlé oběti Bitvy u Slavkova, Chrám Vzkříšení Páně
19.00                                 Václav Hudeček – galakoncert
                                               Historický sál zámku
                                               Vstup zdarma, pořádá Mohyla míru – Austerlitz, o.p.s.

PÁTEK 29. 11.

19.00                                 Příjezd rakouského císaře a ruského cara, Nádvoří zámku
19.30–22.00                   „Živé obrazy“ speciální prohlídky zámeckých komnat a empírový bál

SOBOTA 30. 11.

9.00 – 21.00                    Předvánoční jarmark na náměstí + Husova ulice
9.00 – 19.00                    Předvánoční jarmark na nádvoří zámku
10.00                                 Zahájení s nástupem vojáků u radnice, Palackého náměstí
12:00                                 Slavkov 1805 – prolog, Bitevní ukázka v dobové vesnici, Zámecký park, spodní část
13.00–16.00                   „Tenkrát ve Slavkově“ (komentované ukázky vojenského výcviku a bitevních střetů), Palackého náměstí
13:00                                 Mše za padlé, Chrám Vzkříšení Páně
17:30                                 Předávání medailí zakladatelům tradice vzpomínkových akcí, Historický sál zámku
19:45                                 Defilé vojáků městem
20:00                               Slavkov 1805 – epilog
Bitevní ukázka II. část – střet v dobové vesničce s pyrotechnickými, efekty zakončený ohňostrojem, Zámecký park, spodní část

Doprovodný program

9:00–21:00                       Otevřený chrám Vzkříšení Páně
10.00 – 18.00                    Napoleonský fotokoutek na zámku

 

 

 

 

Informace také na webu http://www.1805.cz/.

.row-centered { text-align:center; } .col-centered { display:inline-block; float:none; /* reset the text-align */ text-align:left; /* inline-block space fix */ margin-right:-4px; } table tbody>tr:nth-child(even)>td { background-color: #272727 }