Český pohár v zimním plavání na koupališti

Již po třinácté se do Slavkova sjeli v sobotu 7. října zimní plavci z celé republiky, aby změřili síly v závodě Českého poháru v zimním plavání. Sešlo se jich celkem 116 z 16 oddílů. Lékařskou službu zajistil MUDr. Aleš Hrubý z B. Braun ve Slavkově u Brna a vyškovská sanitka. A aby byla statistika úplná – vzduch i voda měly 13 °C. V úvodu se předseda pořádajícího oddílu Fides Brno Ing. Petr Mihola vrátil do roku 2005, k prvnímu ročníku závodu na místním koupališti. Byl to také úplně první závod, který se konal jako Mistrovství České republiky v prsařském způsobu. Tradici účasti slavkovských plavců v zimním plavání založila tehdy Jana Sekerková, která v závodě žen na 500 m prsa obsadila druhé a o rok později třetí místo ve své věkové kategorii. Letos v létě jsme se s Janou rozloučili naposled.
Po organizačních pokynech ředitele závodu a vrchní rozhodčí se mohlo začít. Proměnlivé počasí s několika přeháňkami nezabránilo výborným výkonům. Mnozí plavci si po letním tréninkovém úsilí vylepšili své osobní rekordy a o pořadí nejen na prvních místech se sváděly tuhé boje.
Závodníci Fidesu na stupních vítězů stáli na všech tratích. Na prestižní, kilometrové trati, mezi sebe muži Fidesu pustili do první desítky jen tři členy jiného oddílu. Loňské prvenství (čas 12:12,8 min.) obhájil excelentním výkonem a nejlepším časem dne 11:49,8 min. Jakub Kočař následovaný oddílovými kolegy Rosťou Vítkem a Michalem Slaninou. Druhé a třetí místo na stejné trati žen obsadily Magda Okurková a Radka Eremiášová. V silně obsazeném kilometru (42 mužů a 23 žen) se slušně umístili i slavkovští závodníci. Jirka Pospíšil na 25. místě, Ivan Marek na 35. místě, Jana Matuštíková byla na 13. místě, Jarmila Mašová šestnáctá a Hana Matýšková sedmnáctá.

V závodě na 750 m mužů získal pro Fides třetí místo František Zezula. Svaťa Matuštík doplaval šestý, Laďa Stejskal desátý. V ženské kategorii obsadily stupně vítězů hned dvě Slavkovačky, na 2. místě Helena Pavézková z FiBr, na 3. místě Jitka Pospíšilová z PK Slavkov u Brna.
Na druhém místě v mužském závodě na 500 m skončil Bedřich Hanuš, Vlaďka Fialová na šestém místě v ženské kategorii. Na nejkratší trati 250 m byla Hana Hložková druhá.
Neobvyklým a dosud nevídaným zpestřením se po ukončení oficiální části stal závod rozhodčích na padesátimetrové trati.
Při bojích o body závodníkům vyhládne a je zvykem, že pořádající oddíl zajistí plavcům nejen bazén a zázemí, ale také občerstvení. Dá to hodně práce a na přípravách se podílí, kdo má ruce. Ve Slavkově se tentokrát podávala slepičí polévka a prvotřídní guláš Zdeňka Kyjovského, chleby s pomazánkou a buchty. S úsměvem a dobrou náladou vydávaly obědy paní Kyjovská a Kohoutková. Na pomoc přišli i další příbuzní a přátelé plavců, takže se vše zvládlo ke spokojenosti účastníků.
Slavkovský závod byl druhým v sezoně 2017-2018, plavce čeká ještě 21 sobot plných cestování k řekám, rybníkům a nádržím s čím dál chladnější vodou.
Na závěr ještě poděkování. Technickým službám za perfektně připravený bazén a městu Slavkov za poskytnutou dotaci i za podporu. Na cenách pro vítěze se podíleli sponzoři akce – Slavkovský pivovar, město Slavkov u Brna, Lékárna Na poliklinice a Pavel Kouřil, zástupce firmy Krone pro ČR a SR. I jim patří dík.