Jak se chovat v této době? Přečtěte si preventivní rady. Díky, že se tak chováte všichni!

To co si přečtete v tomto článku, není nic světoborného. Určitě tyto zásady dodržujete i za běžné situace. Nicméně není špatné si je připomenout. Pokud je budeme dodržovat všichni, můžeme předejít šíření nebezpečného koronaviru. Dějeme všem, že dodržujete nařízení vlády i běžné hygienické návyky.

 

1. Obyčejné mýdlo a voda jsou základním a nejefektivnějším opatřením

Ostříhejte sobě i dětem nehty na rukách. Chemické složení mýdla narušuje tukový obal kapsle, ve kterém může být koronavirus obalený. Ta je zároveň slabým místem virusu. Molekulární struktura mýdla po kontaktu s vodou tvoří molekuly, které infiltrují dvojvrstvý tukový obal kapsle virusu a doslova ho roztrhnou zevnitř. Pokud máme povrch rukou vrásnitý, ruce je potřeba masírovat po dobu 1 minuty.

Ruce oplachujte minimálně 30 sekund – nezapomeňte na všechna místa: prsty, mezi ukazovákem a palcem, dlaně i hřbety rukou, pod nehty, v rýhách i na zápěstích.

Alkoholové dezinfekce (s min. obsahem alkoholu 60 %) jsou sekundárním řešením tam, kde není k dispozici voda. Výhradní a časté použití může vysušit a narušit povrch pokožky, hlavně u dětí a lidí s citlivou pokožkou, čímž vytvoříme na pokožce mikroporanění = vstupní brány infekce.

 

https://www.slavkov.cz/wp-content/uploads/2020/03/myti-rukou.jpg

 

2. Chlór a vysoká teplota jsou základní desinfekcí na povrchy, podlahy a oděvy

Prostředky na bázi chlornanu sodného (například SAVO) jsou dostatečnou metodou, jak udržet čistotu v prostoru, ve kterém žijeme. V rozprašovači, nebo ve formě naředěného koncentrátu nechejte na povrchu v kuchyni, toaletě a na podlaze působit minimálně 5 minut. Všechny oděvy, které přicházejí do kontaktu s povrchy v místech s hromadným výskytem lidí, autech, MHD, perte v 60 stupních. Všechny ručníky, textilní kapesníky perte v 90 stupních. Do pračky můžete přidat prostředek na bázi chloru.

https://www.slavkov.cz/wp-content/uploads/2020/03/savo-original-dezinfekcni-prostredek-1l.jpg

 

3. Poranění na pokožce těla i tváře desinfikujte a zakryjte náplastí

Rány a poranění vyčistěte v první řadě vodou a mýdlem. Alternativně peroxidem vodíku nebo 60% alkoholem, septonexem… V případě nouze čistými pitnými destiláty (slivovicí)

https://www.slavkov.cz/wp-content/uploads/2020/03/poraneni.jpg

 

4. Uvědomělá izolace a přesuny v následujících dnech

Zdržujte se doma a větrejte. Ale nezapomeňte také na procházky na čerstvém vzduchu, ne ale ve větších skupinách. Ideální je minimálně půlhodinový pobyt na sluníčku. Procházky v nákupních centrech jsou nyní rizikové. Pokud používáte auto, odvezte se v rámci skupiny, která žije v jedné domácnosti.  Veřejnou dopravou cestujte pouze z existenčních, nezbytných důvodů.

https://www.slavkov.cz/wp-content/uploads/2020/03/walking600.jpg

5. Nakupujte jednotlivě. Pokud máte děti, je lepší, když do obchodu půjde ten z rodičů, který s dětmi tráví méně času

https://www.slavkov.cz/wp-content/uploads/2020/03/nakupovani.jpg

6.  Pokud je to možné, choďte na nákup pěšky nebo autem. 

7. Nevystavujte seniory a rizikové skupiny kontaktu s dětmi. Pozor si dejte při kontaktu se staršími lidmi i vy sami.

Novorozenci, batolata, kojenci, předškolní i školní děti mají agresivněji reagující imunitu na podněty ve vývoji. To znamená, že pokud se nakazí, ve většině případů fungují jako tzv. afektivní asymptomatičtí přenašeči). Sami se s nákazou vyrovnávají výborně – většinou bez příznaků nebo jen mírnými symptomy. V kontaktu s rizikovým pacientem jsou ale vysoko infekční. Stejný princip platí i pro bezdětné lidi ve věku od cca 20 do 35 let. U této skupiny se sice příznaky už projevují častěji, ale i tak můžou zůstat skryté. Pokud žijete se seniory v jedné domácnosti, dodržujte alespoň přísnější hygienická pravidla (praní, vytírání…)

https://www.slavkov.cz/wp-content/uploads/2020/03/ruce.jpeg

8. Živočišné bílkoviny, maso, vajíčka nechejte přejít bodem varu. Dodržujte hygienu rukou při manipulaci s potravinami.

https://www.slavkov.cz/wp-content/uploads/2020/03/vareni-vajicka.jpg

9. Konzumujte probiotika, acidofilní produkty s laktobacily, kysané zelí, ovčí brynzu, jogurty. Zvyšte příjem ovoce, snižte příjem jednoduchých cukrů.

https://www.slavkov.cz/wp-content/uploads/2020/03/jogurt.jpg

10. Pokud se cítíte nemocní, rozlišujte příznaky. Lékaře kontaktujte telefonicky, zůstaňte doma a čekejte na pokyny. Nikoho z domácnosti nepřesouvejte na jiné místo.

Jaké jsou příznaky COVID-19?

Onemocnění zasahuje dolní dýchací cesty. Suchý, dráždivý kašel bez hlenů. Vyskytují se bolesti hlavy, kloubů a svalů. Pacienti jsou celkově vyčerpaní, pociťují bolest hrudníku (těžkost a píchání) a také se jim špatně dýchá (nedostatečný nádech). Teplota se pohybuje na hranici, nebo těsně za hranicí 38 stupňů.

Rýma, bolesti přínosových dutin, hleny v nose s bolestí v krku, s největší pravděpodobností nejsou COVID-19

https://www.slavkov.cz/wp-content/uploads/2020/03/coronavirus-hero.jpg

11. Nezatajujte jakékoli detaily o vašem zdravotním stavu a cestovatelské anamnéze. Stejně tak ani o příbuzném nebo o členu domácnosti

Vzhledem na nejasnou a do této doby nespecifikovanou infekčnost v inkubační době je relevantní čas cestovatelské anamnéze. V tuto chvíli se doporučuje uvádět pobyt (styk s člověkem) hlavně v Itálii v měsíci únoru. Nákaza se ale už rozšířila do dalších 12 zemí Evropy. Proto je důležité po návratu z rizikových zemí zůstat minimálně 14 dní doma.

https://www.slavkov.cz/wp-content/uploads/2020/03/Italy.jpg

12. Zásobujte se racionálně. Myslete na to, že vykupováním zboží vyháníte do prostoru další lidi, kteří budou cirkulovat po obchodech delší čas. Zásobování jídlem nebude zastaveno. Můžete využívat také dovážkovou službu (například. Rohlik.cz nebo Tesco)

https://www.slavkov.cz/wp-content/uploads/2020/03/online-nakup.jpg

13. Nepodléhejte strachu. Přestože u tohoto virusu figuruje více neznámých, jediný způsob, jak ho eliminovat je analyzovat situaci.

Je důležité, aby laboratoře měly dostatek času izolovat celou genetickou strukturu ve stadiu, kdy se nepřemnoží jeho hostitelé.  Tím totiž snížíme schopnost viru se adaptovat, mutovat. Toho lze ale docílit jen ve chvíli, pokud se nebude mezi lidmi šířit panika a odborníci budou mít klid na svou práci.

https://www.slavkov.cz/wp-content/uploads/2020/03/laboratory.jpg

14. Uklidněte a instruujte pravidelně telefonicky své starší rodinné příslušníky i známé. Pokud budete vědět o osamělém seniorovi, který potřebuje pomoc, obraťte se na městský úřad.

15. Zaregistrujte se do mobilního rozhlasu. V případě nutnosti vám budeme posílat SMS, které se budou dotýkat přímo našeho města

Registrujte se zde: https://muj.mobilnirozhlas.cz/register 

https://www.slavkov.cz/wp-content/uploads/2020/03/89652878_3067741356590225_3829755890404163584_o.jpg

 

Zdroj: www.topky.cz