Komentář starosty města k přípravě zahájení opravy průtahu městem

Akce, na kterou jsme léta čekali, je na spadnutí. Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) ukončila tendr na zhotovitele průtahu naším městem a zdá se, že od dubna (termín ještě upřesníme) se v na prvním úseku objeví bagry a bohužel také omezující značky.

Pro Slavkov klíčová akce bude trvat dva roky a bude obnášet kompletní povrch vozovky od PENNY až po napojení na I/50 u Hodějic. Na tomto více než 3,5 kilometrovém úseku se také dočkáme nových chodníků, organizovaného parkování, přechodů pro chodce, osvětlení a také kruhové křižovatky pod náměstím. Bohužel vám nemohu slíbit, že by se tato oprava obešla bez omezení, které se dotkne nejen nemovitostí na celé trase, ale nás všech, kteří denně silnice i chodníky používáme.

Na jaře tohoto roku se začne tím nejsložitějším – tedy kruhovou křižovatkou Polní-ČSA-Slovákova a ulic Slovákova, Boženy Němcové a Lidická. Nyní je ve fázi projednávání stanovení objížděk, zásobování obchodů a služeb, svozu odpadu nebo možnost parkování vozidel. Uvědomuji si, že především pro obyvatele těchto lokalit bude letošní stavební rok nepříjemný. Věřím však, že odměna za „utrpení“ bude stát za to. Moderní projekt totiž nezahrnuje pouze opravu katastrofálního povrchu vozovky, ale jde více do hloubky – lidem se tak přestanou třást domy při průjezdu těžkých vozidel a rovněž nebudou každoročně bojovat se zašpiněnou fasádou po jarním tání.

[lsvr_gallery_cpt gallery=“24816″ items_per_row=“3″ masonry=“yes“ click_action=“lightbox“]

Informace, o kterých píši, mají zatím hrubý obrys.

V příštím čísle tohoto zpravodaje přineseme detailní plán objížděk a konkrétní obyvatelé domů a provozoven dostanou adresné informace o omezeních a pravidlech při výstavbě. Již poněkolikáté píši, a patrně ještě napíši, jak klíčová stavba to pro město je a jak je důležité se na ni připravit.

[lsvr_counter counter_number=“Režim semaforů, který byl při výstavbě Lidlu nebude možný. Oficiální objízdné trasy povedou obchvatem. “ number_char=“Spoléhám se na znalost našich obyvatel, kteří si jistě svoji „cestičku“ najdou. „]

Režim semaforů, který byl při výstavbě Lidlu nebude možný. Oficiální objízdné trasy povedou obchvatem. Spoléhám se na znalost našich obyvatel, kteří si jistě svoji „cestičku“ najdou. V příštím roce se stavba posune na ulice Kollárova, Špitálská a Bučovická. O každých omezeních budou občané včas informovaní prostřednictvím zpravodaje, mobilního rozhlasu nebo sociálních sítí města.

Pokud budete potřebovat s čímkoli pomoc nebo poradit, funguje na mě přímý e-mail starosta@slavkov.cz

Tak dlouho jsme volali po opravě silnic a chodníků v našem městě, až se toho sešlo více naráz. Kromě již zmíněného průtahu se na jaře pustíme do kompletní rekonstrukce ulice Malinovského (ulice kolem polikliniky a škol), která patří k nejhorším ve městě. Stavba bude rozdělena na dvě etapy (před a za křižovatkou u kostela) a rovněž budeme obyvatele a majitele nemovitostí informovat o omezeních. Tuto akci bychom rádi zvládli do konce srpna tohoto roku. Při realizaci Malinovského bude největší tlak na autobusovou dopravu, výjezd jednotky dobrovolných hasičů, obslužnost polikliniky a především školy a školky. Pokud vůbec bude otevřena…

Tak jako v případě průtahu bude výsledkem nový povrch, více parkovacích míst, nové veřejné osvětlení a bezpečnější přechody pro chodce. Zatím se žádná rekonstrukce neobešla bez nevole některých občanů a nevěřím, že by tomu mělo být nyní jinak. Možnost sedět s rukama v klíně a čekat na kouzelný prsten pana Viga však kategoricky a s úsměvem odmítám!

Podobně rezonujícím tématem nejen našeho města je covidové očkování seniorů a možnost testování široké veřejnosti. Informace o očkování se každou chvíli mění. Na jedné z posledních tiskových konferencí ministr zdravotnictví potvrdil, že od 1. března pouští do systému také praktické lékaře, což je alespoň v případě našich nejstarších občanů jediné správné řešení. Přestože naši „obvoďáci“ jsou na očkování připraveni a hlavně mají chuť se do tohoto složitého úkolu pustit (za to jim velmi děkuji!), stále čekáme na informaci kdy, jak a za jakých podmínek se tato akce spustí. Sledujte tedy prosím naše webové stránky, nebo volejte na linku 703 155 111, kde vám sdělíme aktuální informace nebo pomůžeme s registrací do systému. Alespoň ten se totiž v těchto dnech rozhýbal a mobilní spoluobčané už mají možnost si pro vakcínu dojet do Vyškova nebo Brna.

Vedení města v uplynulých měsících také bojovalo za zřízení stanice pro dobrovolného testování občanů. Naštěstí se i v této oblasti pohnuly ledy a nyní jsme v kontaktu s nemocnicí Tišnov, která disponuje mobilním centrem. Nyní jsme ve fázi hledání vhodného místa, které vyhovuje přísným podmínkám a normám.

Závěrem mi dovolte, vážení spoluobčané, informovat vás o obdržení čestné medaile Hasičského záchranného sboru, kterou udělil jeho nejvyšší představitel generál Ryba za zásluhy o výstavbu nové hasičské stanice. Byť byla udělena starostovi, patří všem, kdo se na výstavbě a chodu záchranného systému podíleli a nadále podílejí. Vedení města, zastupitelům, úřadu a především hasičům samotným! Když si vzpomenu, že před pár lety se měla výjezdová stanice rušit, považuji dnešní stav za malý zázrak. Věřím, že se v brzké době připojí záchranná služba a centrála tak bude kompletní.

Publikováno ve Slavkovském zpravodaji  únor 2021

[lsvr_team_member portrait=“https://www.slavkov.cz/wp-content/uploads/2018/11/Michal-Boudný.jpg“ name=“Michal Boudný “ role=“starosta města“]

 

[/lsvr_team_member]