Oldtimer nebyl. Ať žije sraz automobilových veteránů v příštím roce!

Ten prostý fakt zní nešťastně: Oldtimer festival, jedna z nejvýznamnějších akcí, která Slavkov dělá Slavkov, se v letošním roce neuskutečnil. Dovolte mi však, abych se s vámi podělila i o druhou stránku mince, která zní optimističtěji.

https://www.slavkov.cz/wp-content/uploads/2017/06/oldtimer.jpg

Oldtimer festival byl již 24 let největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Šestnáct let měl náš zámecký park tu čest hostit téměř 1 200 automobilových a motocyklových veteránů, které přišlo obdivovat na deset tisíc návštěvníků. Bohužel nebylo vše tak pozitivní, jak se mohlo na první pohled zdát. Přestože Zámek Slavkov – Austerlitz byl „prostým“ pronajímatelem prostoru, byl logicky spojován s akcí coby spolupořadatel a „ten, kdo za vše může“.

Když jsme se v loňském roce dozvěděli, že zakladatel a ředitel akce je hledanou osobou, tušili jsme, že nás čekají problémy. Nicméně smlouva, která garantuje blokaci zámeckého parku pro tuto akci do roku 2020, byla podepsaná s jiným subjektem s vlastním vedením a jednatelem. Smlouva byla nastavená tak, aby zavazovala oba partnery k dlouhodobé spolupráci s vědomím, o jak prestižní akci se jedná. Bohužel v tomto případě však její vypovězení bylo po právní stránce komplikované a plné rizik, do kterých jsme jako příspěvková organizace města nemohli vstupovat.

Rozhodli jsme se proto pro radikální řez.  Tedy – nechat na organizátorovi, zda dostane svých závazků, dát mu „šanci“ sraz uspořádat tak jako každý rok. Stalo se to, co jsme očekávali – organizátor nic nezajistil, neudělal a o pořádání srazu veteránů v našem parku tak přišel. Bohužel tak zámek připravil i o nemalé peníze.

Věřím, že se mnou budete souhlasit, když prohlásím, že Zámek Slavkov – Austerlitz mnohokrát prokázal, že se nebojí pořádat prestižní masové akce. A nebudeme si samozřejmě chtít nechat vzít tradici, která zde po šestnáct let zakořenila natolik, že jen málokdo si dovede představit, že tak krásné setkání lze uspořádat jinde.

Po letošní „přetržce“ můžeme začít příští rok s čistým stolem. A to byl ten důvod, proč jsme se rozhodli letos nepořádat nic polovičatě. Děkujeme všem, kteří náš postoj pochopili a těšíme se na to, že se příští rok opět potkáme při nejkrásnějším srazu automobilových  motocyklových veteránů, jemuž budeme hrdě vytvářet nádhernou kulisu i zázemí.

Dovolte mi závěrem poděkovat všem, kteří se letos podíleli na koordinaci této „neexistující“ akce. Možná z pohledu běžného občana se v sobotu 24. června neodehrávalo nic, co by stálo za povšimnutí. Což byl také náš cíl. Za faktem, že se vše odehrálo bez velkých nepříjemností a zmatků stojí práce všech, kteří nám při organizaci vyšli vstříc a pomohli nám zvládnout předpokládané těžkosti.

 

Eva Oubělická