V pátek 26. dubna jsme si připomněli 74. výročí osvobození Slavkova u Brna od fašistických vojsk a konec 2. světové války, která zasáhla do historie desítek národů a životů a osudů milionů lidí. Tento pietní akt se konal v zámeckém parku u památníku vojáků v Rudé armády, kteří padli při osvobozování Slavkova na konci II. světové války.

Kromě desítek občanů a představitelů města se vzpomínkové akce u památníku, pod nímž jsou v hromadném hrobě pochovány ostatky 16 rudoarmějců, zúčastnil i generální konzul Ruské federace Alexander Nikolaevich Budaev, senátor Ivo Bárek, zástupci Armády – náčelník štábu Vojenské akademie Vyškov plk. Jaroslav Medek, zástupce Krajského velitelství v Brně Emil Kamenský a ředitel územního odboru Vyškov Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Václav Kovář. Modlitbu pronesl farář a děkan římskokatolické církve ve Slavkově P. Milan Vavro. Při aktu zazněly také hymny České republiky a Ruské federace v podání žáků Základní umělecké školy Františka France. Akci zakončila čestná salva. Účastníci aktu měli možnost se také seznámit s vojenskou technikou, kterou prezentoval 74. lehký motorizovaný prapor v Bučovicích. Za držení čestné stráže děkujeme slavkovským hasičům a skautům.

Po pietním aktu u památníku v zámeckém parku se většina přítomných účastníků přemístila k novému památníku obětem světových válek se jmény těch obyvatel našeho města, kteří útrapy 2. světové války nepřežili a jejího konce se nedočkali. I zde jsme položením květin a symbolickou minutou ticha uctili jejich věčnou památku.

 

Foto Bedřich Maleček

.row-centered { text-align:center; } .col-centered { display:inline-block; float:none; /* reset the text-align */ text-align:left; /* inline-block space fix */ margin-right:-4px; } table tbody>tr:nth-child(even)>td { background-color: #272727 }