Sčítání po 100 letech bude hlavně online

Na pondělí připadá stoleté výročí prvního československého sčítání lidu, které se konalo 15. února 1921. Od vzniku Československa se na našem území uskutečnilo zatím devět sčítání. Sčítání 2021 tak bude v pořadí desáté a poprvé v historii primárně online. Internetové formuláře budou přístupné od 27. března do 9. dubna 2021. Ve Slavkově u Brna bude kontaktním místem pro Sčítání 2021 pošta na Palackého náměstí.

První sčítání v samostatném Československu prováděl nově založený Státní úřad statistický. Podle výsledků sčítání v roce 1921 bylo na území dnešní České republiky 10 009 480 obyvatel. O devadesát let později, dle sčítání v roce 2011, žilo v Česku 10 437 000 obyvatel. Při prvním československém sčítání byl proveden i soupis bytů, a to v aglomeracích, které měly alespoň 20 tisíc obyvatel.

 

„Za nejdůležitější se považovalo zjištění národnosti obyvatelstva. Mělo totiž do jisté míry potvrdit oprávněnost vzniku samostatného Československa. Národnost se zjišťovala podle nové definice odvozené od tzv. kmenové příslušnosti, za jejíž projev se považoval mateřský jazyk. Tím se měla odstranit dřívější definice národnosti určovaná podle obcovací řeči, která prý nahrávala německému jazyku,“ vysvětluje předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

 

Významnou charakteristikou bylo také povolání obyvatelstva. Zjištěná zaměstnání se pak porovnávala s těmi, která byla zaznamenána v roce 1914. Cílem bylo identifikovat sociální a profesní přesuny mezi dobou předválečnou a poválečnou. Obyvatelstvo bylo sčítáno pomocí sčítacích archů pro domácnost, jak to bylo obvyklé u sčítání předválečných. Data se zpracovávala na Powersových děrnoštítkových strojích.

 

Bezpečně a moderně

Nejmodernější sčítání v historii České republiky nás čeká právě letos, 100 let od prvního prvorepublikového sčítání, a odstartuje 27. března. Jeho první fáze, která je připravena jako online, bude zcela bezkontaktní, a vzhledem k epidemické situaci i nejbezpečnější. Od 27. 3. do 9. 4. se lidé budou moci sečíst přes webovou nebo mobilní aplikaci z pohodlí domova, bez nutnosti dalšího kontaktu se sčítacím komisařem. Jedinou podmínkou online sečtení je přístup k internetu. V současné době k němu má přístup více než 80 procent obyvatel.

„Online sčítání, kromě toho, že je rychlé a jednoduché a lze ho provést odkudkoli, kde je připojení k internetu, má ještě řadu dalších výhod. Například tu, že za celou rodinu může vyplnit sčítací formuláře jeden člen, který má s používáním internetu největší zkušenosti. Stačí, když mu ti ostatní nadiktují své údaje, a on je do počítače, tabletu či mobilu vloží,“ upozorňuje na výhody online sčítání Marek Rojíček. Online sčítání rovněž představuje ideální variantu z hlediska obrany proti šíření koronaviru. Není totiž třeba kvůli němu nikam chodit, s kýmkoliv se potkávat, přebírat a předávat formuláře a obávat se případné nákazy. Online sečíst se můžete pohodlně z domova, i když budete třeba zrovna v karanténě.

Ten, kdo se z jakéhokoliv důvodu nebude moci sečíst online, vyplní v druhé fázi sčítání klasický listinný formulář, a to od 17. dubna do 11. května. Za velmi přísných hygienických opatření ho občan získá od sčítacích komisařů spolu s odpovědní obálkou. Vyplněné formuláře bude možné zdarma vhodit do jakékoliv poštovní schránky, poslat na P. O. Box České Pošty nebo odevzdat na kontaktním místě sčítání. Veškeré informace o Sčítání 2021 jsou dostupné na stránkách

 

www.scitani.cz.

 

Zdroj: tisková zpráva Sčítání 2021 ze dne 12. 2. 2021