Slavkov je 15. městem v Česku, kde se nejlépe žije

Které místo v Česku je nejlepší pro život? A kde jsou na tom naopak nejhůře? Na to se snaží odpovědět Index kvality života, který porovnává veřejně dostupná data v oblasti zdraví a životního prostředí, materiálních podmínek a vzdělání i vztahů mezi lidmi v celkem 206 českých obcích s rozšířenou působností. Slavkov u Brna podle tohoto srovnání patří mezi top místa, kde se nejlépe žije. V celkovém hodnocení se umístilo naše město na patnáctém místě v České republice, šesté pak v Jihomoravském kraji. Oproti loňsku si Slavkov „poskočil“ o deset příček, kdy skončilo v celostátním srovnání pětadvacáté.

https://www.slavkov.cz/wp-content/uploads/2019/09/obce-v-datech.jpg

A co konkrétně dělá Slavkov tolik přívětivým pro život?

Sociologové a datový experti, kteří nastavili kritéria pro porovnávání 206 obcí s rozšířenou působností včetně Prahy, určili 29 ukazatelů ve třech základních oblastech:

 1. Zdraví a životní prostředí – zahrnuje ukazatele jako dostupnost zdravotní péče, zdravotní stav obyvatelstva a životní prostředí
 2. Materiální zabezpečení a vzdělání – zahrnuje ukazatele jako zaměstnanost, ekonomická úroveň a vzdělání
 3. Vztahy a služby – zahrnuje ukazatele jako dostupnost služeb, doprava, bezpečnost a aktivita a pohyb občanů

Slavkov ve většině kritérií vykazuje nadstandardní hodnocení a v porovnání s ostatními městy i vyšší umístění. Například Slavkov má v porovnání s jinými místy nadstandardní počet lékáren nebo praktických lékařů. Velmi dobře si stojí i v jednotlivých oblastech týkajících se materiálního zabezpečení občanů. Index nezaměstnanosti se dlouhodobě pohybuje pod republikovým průměrem – letos v červenci bylo ve Slavkově registrováno 96 lidí bez práce, tedy 2,3 % obyvatel.

Tento fakt také příznivě ovlivňuje související „materiální“ ukazatele, které poukazují na to, že Slavkované se jen zřídka ocitnou v hmotné nouzi nebo exekuci. (index 8,5 a 8,9 z deseti). Zajímavý je také pohled na počet bankomatů v ulicích. V tomto ohledu patříme na 18. příčku v republice.

Výrazně dominujeme také v počtu restaurací, kdy se řadíme na třetí místo v Jihomoravském kraji. A vedeme také v občanské uvědomělosti – řadíme se mezi obce s nejvyšším zájmem o obecní a krajské volby. Pozitivní je také fakt, že město má trvalý přírůstek obyvatelstva a neřeší výrazný problém se stěhováním mladých lidí.

„Průzkum mě příliš nepřekvapil. Slavkov je opravdu místem, kde je radost žít. Každá mince má ale dvě strany. Se zvýšenou poptávkou i tlakem na rozvoj města samozřejmě vznikají i problémy. Do města se stěhuje více mladých rodin a my tak musíme řešit nedostatek místa ve školce. Zájem o nemovitosti a pozemky je tak velký, že myšlenka na nové bydlení je pro mnohé nedostupná. Město má sice velmi dobrou polohu, dopravní napojení a fungující průmyslové zóny, to je ale vykoupeno zhoršeným životním prostředím. Přestože je tento průzkum považovaný za jeden z nejserióznějších svého druhu, i tak nedokáže zmapovat to nejdůležitější – individuální pocit každého z nás, co považujeme za kvalitní a šťastný život,“ uvedl starosta Michal Boudný, který je zastáncem malého města s omezením výstavby.

Detailní výsledky Indexu kvality života najdete na stránkách obcevdatech.cz.

Metodika projektu
Metodika se opírá o princip, že vyšší kvalita života je tam, kde je zdravé prostředí, dostupná zdravotní péče, optimální materiální podmínky (práce, bydlení, vzdělání), dostatečné služby a zdravé vztahy mezi lidmi. Projekt porovnává dostupnost těchto prvků v jednotlivých obcích.

 

Výsledky v České republice

 1. Říčany
 2. Praha
 3. Hustopeče
 4. Černošice
 5. Brandýs nad Labem/Stará Boleslav
 6. Brno
 7. Židlochovice
 8. Beroun
 9. Šlapanice
 10. Litomyšl
 11. Turnov
 12. Plzeń
 13. Žamberk
 14. Rosice
 15. Slavkov u Brna

 

Výsledky v Jihomoravském kraji

 1. Hustopeče
 2. Brno
 3. Židlochovice
 4. Šlapanice
 5. Rosice
 6. Slavkov u Brna
 7. Kuřim
 8. Vyškov
 9. Blansko
 10. Pohořelice