Slavkováci jsou mistři v třídění. I v odkládání odpadu ke kontejnerům

Často jsme na nás, na Slavkováky hrdí. V tabulkách srovnávající města a obce v třídění odpadu se pohybujeme na špici. Jen v roce 2018 vytřídil každý Slavkovák téměř padesát kilo odpadu, tedy o téměř osm kilogramů více, než průměrný Čech. Neuvěřitelných 332 tun plastů, papírů, skla… které ročně pošleme k recyklaci.

Jenže to má i svá ale. Kontejnerová místa, kterých je ve Slavkově osmadvacet, jsou často zavalena odpadem a to nejen tím, který patří do barevných kontejnerů. Často u nich nacházíme i staré pohovky, rošty, záchodové mísy, matrace, televize… Přeplněnost kontejnerů řešíme se svozovou firmou Respono. V loňském roce jsme například domluvili častější svoz plastů – popeláři pro něj nyní jezdí dvakrát týdně. A prověřujeme i další moderní možnosti jako jsou například lisovací kontejnery.

Jenže co s odpadem povalujícím se kolem? Kdo jej odveze? Co s ním? Kontejnery na tříděný odpad vyváží pravidelně pracovníci ze společnosti RESPONO. Ne vždy je ale v jejich silách a kapacitách přetékající a volně se povalující odpad odvézt. Úklid pak opět zůstává na nás – pracovnících technických služeb. V praxi to znamená, že třikrát týdně musíme objet všech 28 míst ve městě, uklidit, zklikvidovat, co tam nepatří a odvézt odpad do sběrného dvora.

Těm z vás, kteří do sběrného dvora někdy zavítáte a uložíte zde svůj odpad, moc děkujeme. Díky lidem jako jste vy, pak máme čas na podstatnější práci – jako je například sekání trávy, opravy, údržbu zeleně, zalévání, úklid ulic… A vy, pro které je pohodlnější vyhodit svůj odpad ke kontejneru ve víře, že to za vás někdo uklidí, si zkuste představit, jak by bylo vám, pokud by vám před dům dal někdo hromadu starých pneumatik a vy jste neměli jinou možnost, než je naložit a odvézt pryč.

Fungování sběrného dvora

Sběrný dvůr Slavkov u Brna
provozuje RESPONO, a.s.

Zlatá Hora 1469
tel.: 544 227 483
tel.: 732 759 900

 

 

Provozní doba

Pondělí: 13,00 – 18,00
Středa:   13,00 – 18,00
Sobota:    8,00 – 12,00

Zdarma je možné odevzdat

  • elektrozařízení (televize, rádia, DVD přehrávače, počítače, tiskárny, pračky, ledničky, mrazničky, mikrovlnné trouby, fritézy, zářivky, výbojky, úsporky, monočlánky atd.)
  • nebezpečné odpady (plechovky od barev, barvy, lepidla, rozpouštědla, motorové a fritovací oleje, olejové filtry, mastné hadry, pesticidy, léky, fytochemikálie)
  • objemné odpady (koberce, matrace, nábytek apod.)
  • využitelné odpady (sběrový papír, PET láhve, obalový polystyren, folie, sklo, nápojové kartony, kovové obaly od potravin, hliníkové plechovky, železo apod.)

Za úplatu je možné odevzdat

  • pneumatiky
  • stavební a demoliční odpady
    (cihly, keramika, izolační a stavební materiály s obsahem azbestu, sanitární zařízení, dveře, zárubně, okna, bytová jádra, stavební polystyren apod.)

 

 

Vaši pracovníci Technických služeb