Slavkovští praktici očkovat chtějí. Zatím však čekají na vakcíny

Přestože rychlost očkování proti COVID-19 v celé zemi stále ještě nenabrala plných obrátek, Jihomoravský kraj patří mezi nejvýkonnější v Česku. K 18. 3. 2021 bylo v kraji podáno téměř 140 tisíc vakcín.

Pro obyvatele Slavkova starších 70 let (a zřejmě od dubna starších 65 let) je v těchto dnech nejjistější a nejrychlejší cestou k vakcíně registrace do očkovacího centra. Termín si můžete registrovat kamkoli, ale samozřejmě nejpohodlnější je návštěva Nemocnice Vyškov nebo pro pojízdné seniory velkokapacitní centrum v areálu brněnských veletrhů (BVV). Toto centrum nyní očkuje 1000 lidí denně a je připraveno na kapacitu 3500. S registrací do systému a následné rezervace termínu vám rádi pomůžeme na lince 703 155 111. Zde také poskytujeme aktuální informace týkající se očkování i dalších potřeb.

Další cestou k vakcíně je ta nejpohodlnější, bohužel však stále ještě velmi omezená – a to je podání přímo v ordinaci vašeho praktického lékaře. Dobrou zprávou pro Slavkováky je, že všichni naši lékaři projevili zájem své pacienty očkovat. Ne v každém městě tomu tak je. Většina lékařů si již zpracovává své seznamy lidí, kteří o vakcíny projevili zájem. K tomu je potřeba svého lékaře kontaktovat osobně. Bohužel v těchto dnech je to ale jediné, co lékaři můžou dělat. Přestože již první dva praktici dostali prvních dvacet dávek, které ihned podali, nyní opět vyčkávají na další distribuci. Přinášíme vám informace od hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha, který popsal strategii dodávek vakcín do ordinací obvodních lékařů.

„Očkování u praktických lékařů tvoří jeden ze základních pilířů očkování v našem kraji, kterým předáváme k využití celou dodávku vakcíny Astra Zeneca. Protože ale víme, že je jí zatím nedostatek, od tohoto týdne praktikům posíláme i vakcínu Moderna. Konkrétně šlo o 4 tisíce vakcín pro 80 lékařů po padesáti dávkách. Obou vakcín bude ale v příštích týdnech podstatně méně. Vše, co půjde, budeme opět posílat praktickým lékařům. Vakcínu Pfizer praktikům dávat bohužel nemůžeme z důvodů přísných požadavků SUKL na distribuci a nakládání s vakcínou. V dubnu už ale očekáváme 44 000 dávek a v květnu 55 000 dávek.

Zapojených praktických lékařů je nyní více než 500 a všichni jsou zaneseni v průběžně aktualizované interaktivní mapě, kterou jsme zveřejnili na našem webu. Na všechny praktické lékaře se tak dostane až v průběhu dubna, pokud nepřijde nečekaná dodávka nebo se něco zvláštního nepokazí. Aktuálně prověřujeme možnost, že by praktičtí lékaři mohli očkovat i jinou vakcínou než Astra Zeneca. Distribuce mezi jednotlivé ordinace se řídí výhradně podle toho, kolik lidí má daný lékař ve frontě na očkování. Ti, kteří jich mají nahlášených nejvíce, dostávají dávky dříve.

Všechny problémy, které kolem očkování u praktických lékařů vznikají, se snažíme obratem řešit. Nejaktuálněji se podařilo prosadit, že na lince 1221 bude možné zrušit registraci zatím výhradně imobilních pacientů, aby se mohli přehlásit na očkování ke svým lékařům.“