Prvních osm barokních soch v zámeckém parku se od jara dočká restaurátorské péče. Město Slavkov u Brna tak pokračuje v záchraně souboru, kterému podle památkářů hrozí nezvratný rozpad.

„Po třech letech právních a odborných příprav se tak konečně můžeme pustit do první vlny renovací, v níž zachráníme nejvíce poškozené sochy. Díky Ministerstvu kultury, které již přislíbilo dotaci ve výši téměř 1,6 milionu korun, tak z městské pokladny nebudeme muset vynakládat ani statisíce korun,“ objasnil starosta města Michal Boudný.

Restaurátoři by měli zahájit práce v květnu a skončí až v zimních měsících. Zaměřit by se měli na sochy, které jsou v nejkritičtějším stavu – tedy Apolo, Mars, Diana, Pan, Hygie, Demeter, Merkur, Narcis.

Podle autora odborného posudku Josefa Červinky by však město nemělo v obnově díla přestat pokračovat. V podobném stavu se totiž nachází ještě dalších čtrnáct soch a sousoší, kterým často chybí ruce, obličeje jsou již nezřetelné a ze stran, kde jsou vystaveny větru a dešti, hrozí brzký rozpad. Město proto i nadále ponechá zřízenu veřejnou sbírku, na kterou dosud poslali dárci téměř 60 tisíc korun.

Soubor 64 barokních soch získalo město do vlastnictví před dvěma lety. O majiteli musel totiž rozhodnout soud, protože z materiálů převádějících v roce 1995 státní zámek do vlastnictví města nebylo zcela jasné, komu sochy patří. Historicky cenné dílo vytvořili pro slavkovské panství Giovanni Giuliani a Ignác Lengelacher a pochází z období okolo roku 1700. Většina skulptur je tvořena z tzv. litavského vápence.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.row-centered { text-align:center; } .col-centered { display:inline-block; float:none; /* reset the text-align */ text-align:left; /* inline-block space fix */ margin-right:-4px; } table tbody>tr:nth-child(even)>td { background-color: #272727 }