Švédi svedou bitvu o zámek. V Bučovicích

Hlasitý řev bojovníků a řinčení zbraní se bude už zanedlouho ozývat Bučovicemi. Podobně jako v době třicetileté války. Město si letos podeváté připomene bitvu o tamní zámek. Ten se podařilo 22. června 1645 bučovickým měšťanům, vrchnostenským úředníkům, myslivcům a služebnictvu ubránit před asi pěti stovkami švédských vojáků.

Bučovice se vrátí o 374 let zpátky v čase přesně v den výročí střetnutí, kdy oddíl Švédů vydrancoval celé město až na kostel.  „Vojáci do města dorazí v pátek 21. června odpoledne. Na prostranství před zámkem postaví historický tábor a v devět hodin večer projdou s pochodněmi v rukách městem. Hlavní program se uskuteční v sobotu 22. června, potrvá celý den a jeho součástí bude i dobový jarmark,“ přiblížila mluvčí Bučovic Martina Hašková.

Návštěvníci města se tak v sobotu můžou těšit na průvod vojsk, vystoupení šermířů, hudebníků i kejklířů. Pro děti je připravená pohádka, také si můžou zastřílet z luku nebo kuše a zajezdit na konících.

Zlatým hřebem akce bude bitevní ukázka ve tři hodiny odpoledne. Uskuteční se vedle zámku na prostranství za autobusovým nádražím. „Střetne se přibližně šedesát vojáků, nebudou chybět ani jezdci na koních, kterých bude letos víc než v minulých letech. Do ukázky nově zapojíme i civilisty,“ prozradil některé z novinek Radim Dufek z Agentury Rex, která zajišťuje historický program. Ten potrvá i po bitvě a po setmění ho ukončí ohňostroj.

Po celou sobotu pak bude platit zvýhodněné vstupné na státním zámku Bučovice. „Dospělí se na prohlídku dostanou za cenu dětského vstupného, děti do patnácti let zdarma,“ uvedla kastelánka Jana Burianková.

Další novinkou, kterou pořadatelé chystají, jsou slosovatelné anketní lístky. „Ty budeme návštěvníkům rozdávat po celou sobotu. Na náměstí u pódia umístíme box, kam lidé můžou lístky po vyplnění vhodit. Po skončení programu na náměstí, tedy po šesté hodině večer, vylosujeme tři účastníky, kteří získají věcné ceny,“ zmínila Hašková. (red)