Na zámku ve Slavkově postavili modeláři obří město z kostiček. K vidění je 700 exponátů seskládaných z více než 1,5 milionu kostiček stavebnic. Jedná se o největší výstavu projektu Svět kostiček, která bude letos k vidění na českých památkách. Návštěvníci se na modely ze světoznámé stavebnice můžou přijít podívat až do konce srpna.

„Lidé si mohou prohlédnout třeba obří pohyblivá dioramata měst se zábavním parkem i periferií, sportovištěm a pohyblivými vlakovými soupravami,“ řekla ředitelka zámku Eva Oubělická. Rozsáhlá výstava špičkových českých stavitelů obsadila celou zámeckou galerii – šest místností v přízemí i v prvním patře.

 

V přízemí se soustředí tematická výstava 140 modelů představujících například roboty, závodní auta. Dominantou technické expozice je zase výběr modelů z období od 80. let po současnost, zejména velkých modelů pracovních stavebních strojů, závodních vozidel, zemědělských strojů, motocyklů, letadel a helikoptér ze sbírkového fondu projektu Svět kostiček. Návštěvníci můžou těšit i na světový unikát – zlatý model vozidla Porsche ze soukromé sbírky vyškovského sběratele Stanislava Sabola.

Speciální disciplínou jsou Alternativní modely z tvorby českého stavitele Tomáše Víta. V prvních dvou sálech mohou návštěvníci zhlédnout také rozmanitý výběr témat filmové tvorby, například oblíbené Mimoně, Batmany, Star Wars a další světoznámé figurky.

Podívejte se na reportáž České televize

„Modely a dioramata v součtu zabrala tisíce hodin práce. Města, která stavím, neustále doplňuji, ať už o svoji vlastní tvorbu, nebo nápady kolegů,“ vysvětlil autor a koordinátor výstavy Petr Šimr. Nejvíce času mu prý zabrala hasičská zbrojnice. „Mnoho hodin mi ale trvá i následné rozvržení města do prostoru. Usnadňuje mi, že jsem vystudovaný architekt,“ dodal.

Pro každou výstavu tvoří Petr Šimr nové město. „Ať už kvůli prostoru, nebo novým exponátům. A ve Slavkově jsou třeba k vidění nové tovární sety, ale i kostel, který reálně stojí v Sedlci u Berouna,“ prozradil stavitel, který je známý také pod přezdívkou Peesko.

Výstava Svět kostiček bude v takto velkolepém podání k vidění do 27. května. Expozice v patře, která zahrnuje především městská dioramata, unikátní modely vozů Tatra nebo například vlakovou stanici, která byla oceněna na světové soutěži stavitelů LEGO v Kopenhagenu, bude přístupná až do 31. srpna.

Ke hraní je pro děti k dispozici v přízemním sále také velká dětská herna se čtyřmi herními zónami. Hrát si můžou dokonce i děti od 6 – 24 měsíců s kostkami Baby Primo. Pro děti ve věku 2 až 5 let jsou připraveny kostky Lego Duplo s vláčkodráhou. Starší stavitelé pak mají k dispozici klasické kostky a robotí Bionicle kostky. Na pokladně zámku je možné zakoupit i některé modely LEGO za nižší ceny, než je běžné.

Výstava v přízemí do 27. května 2018

  • přes 140 modelů z ediční řady vozidel Lego® Technic®, Racers a přes 100 robotů edic Bionicle® a Hero Factory.
  • výběr technických modelů z období od 80. let po současnost
  • zlatý model vozidla Porsche
  • Alternativní modely z tvorby českého stavitele Tomáše Víta
  • Filmová tvorba, např. the Minions (Mimoni), Batman Movie, Ninjago Movie®, Disney / Pixar, Star Wars aj.

Výstava v prvním patře zámku do 31. srpna 2018

  • Vlastní tvorba několika předních stavitelů, tématicky zaměřena na městskou aglomeraci a architekturu.
  • Světové unikáty – hasičské cisterny a tahače přívěsu značky TATRA
  • Vlastní tvorba vozidel zn. Trabant a Škoda
  • Originální téma starověké římské vesnice
  • Diorama železniční stanice

Vstupné do jednotlivých galerií + vstup do herny

Dospělí 70 Kč
Senioři 60 Kč
Děti od 3 let, studenti, ZTP 50 Kč

V případě zakoupení vstupu do obou galerií

Dospělí 120 Kč
Senioři 100 Kč
Děti od 3 let, studenti, ZTP 80 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + 2-3 děti) 350 Kč

 

.row-centered { text-align:center; } .col-centered { display:inline-block; float:none; /* reset the text-align */ text-align:left; /* inline-block space fix */ margin-right:-4px; } table tbody>tr:nth-child(even)>td { background-color: #272727 }