ZBORCENÁ ZÁMECKÁ ZEĎ A ČÍNSKÝ ALTÁN SE DOČKAJÍ OPRAV

Čtyři sta metrů barokního zdiva i unikátní dřevěný čínský altán v zámeckém parku se dočkají po mnoha letech zasloužených oprav. Povodní poničená zámecká zeď je již sedm let obehnaná páskou a v části je nahrazená pletivem. „Z důvodu, že se jedná o historickou památku z 18. století, budou její opravy velmi náročné jak po technické, tak i finanční stránce. Letos se nám podařilo získat podstatnou část peněz na opravy z Integrovaného operačního programu a tak se můžeme do jejích oprav pustit. Z městského rozpočtu bychom totiž tak náročnou stavbu financovat nemohli,“ uvedl starosta města Slavkov u Brna Michal Boudný.

Stavbaři začnou opravovat zdivo v délce cca. 400 metrů – většinu zdi budou
hydraulicky narovnávat a doplňovat kamenem tak, aby byla zachována historická podoba. V místě, kde se zeď zbortila úplně, a dnes je v délce asi 70 metrů
nahrazena pletivem, budou stavbaři stavět novou zeď z původního kamene.

Zdivo zámecké zdi bude staticky zajištěno svislými a šikmými mikropilotami a železobetonovým skeletem, který bude do zdiva vložen. Oprava bude náročná z toho hlediska, že památku nelze odstranit a opět ji postavit, ale je nutné ji zachovat a staticky zajistit ve své původní poloze a provedení,“ vysvětlil Petr Lokaj, vedoucí Odboru správy majetku investic a rozvoje.

Integrovaný operační program podpořil i projekt obnovy „čínského altánu“ v jižní části parku. Tato ojedinělá stavba už mnoho let chátrá a z bezpečnostních důvodů již není přístupná.

„Altán z 80. let 18. století je v Česku jediný, který byl postavený celý ze dřeva a řadí se tím mezi unikátní památky. V devadesátých letech 20. století zde sice byly snahy o její záchranu, bohužel se však nedotáhly do konce,“ poznamenala historička zámku Vladimíra Zichová. Připomněla také, že altán původně doplňoval na druhé straně parku takzvaný palazor – voliéra, který se do dnešních dnů nedochoval.

Cílem opravy bude navrátit altánu podobu blížící se původnímu vzhledu. Stavba pak bude nejen zajímavým „šperkem“, ale také místem, kde se můžou konat například svatební obřady, koncerty, pikniky apod. „Navrátíme tak altánu jeho původní smysl, kdy sloužil jako odpočinkové místo pro zámecké obyvatele a jeho
návštěvníky,“ uvedla ředitelka zámku Eva Oubělická.

Celkové náklady na opravy se vyšplhají až do výše 60 milionů korun. Cca. 58 milionů bude stát oprava zámecké zdi, renovace altánu jsou odhadovány na dva miliony korun. Integrovaný operační program bude hradit 90 procent nákladů. Opravy odstartují v červenci letošního roku a jsou naplánovány až do května 2020.

V podobném duchu se letos začnou opravovat i zámecké valy, jež dlouhodobě hrozí také zřícením. Součástí projektu, jež bude financovat Evropská unie, je i instalace výtahu, který zpřístupní prohlídkové trasy zámku vozíčkářům. Díky těmto investicím tak zámek získá například i nové osvětlení, kamerový systém a nové venkovní prostory pro konání akcí.