Pokrmy odkazující na tři velmoci, které bojovaly u Slavkova nebo premiéra Abrhámova filmu Austerlitz Advent. Nejen to jsou hlavní novinky letošního programu Tenkrát ve Slavkově 1805, který se uskuteční o víkendu od 1. – 2. prosince.

Program však bude startovat už ve středu 29. listopadu vystoupením folklorní skupiny Šternovjan z Újezdu u Brna. Cimbálová muzika vystoupí v Historickém sále zámku s pásmem písní z období Napoleonského tažení Mašírujú na Francúza. Díky spolupráci s Českým rozhlasem Brno bude tento koncert vysílaný živě v pořadu Na živú notečku.

ENGLISH INFORMATIONS HERE

PLAKÁT S PROGRAMEM KE STAŽENÍ ZDE

 

PROGRAM

Doprovodný program

 

Středa 29. listopadu

19:00 Na živú notečku, koncert cimbálové muziky Šternovjan přenášený živě ČRo Brno – Historický sál zámku

 

Čtvrtek 30. listopadu

18:00 Mše za padlé oběti Bitvy u Slavkova, chrám Vzkříšení Páně

19:00 Koncert kvinteta Moravské filharmonie Olomouc, Historický sál zámku

 

PÁTEK 1. PROSINCE

 

17:00 Obsazení města spojeneckou armádou, bitevní střet, Palackého náměstí

17:00–21:00 Speciální noční oživené prohlídky expozice Austerlitz – malé město velkých dějin

 

Nádvoří zámku

19:00 Příjezd rakouského císaře a ruského cara, Lidová veselice

20:00 Premiéra filmu Austerlitz Advent a historický program

 

SOBOTA 2. PROSINCE

 

9:00–22:00 Předvánoční jarmark – centrum města a nádvoří zámku (do 19:00)

10:00  Zahájení s nástupem vojáků u rondelu, Palackého náměstí

Křest knihy Slavkov u Brna v době světových válek

9:00–19:00 Gastronomická bitva tří císařů, nádvoří zámku

10:00–16:00 „Tenkrát ve Slavkově“ komentované ukázky vojenského výcviku a bitevních střetů, Palackého náměstí, zámecký park

10:00–16:00 Kostýmované napoleonské prohlídky zámku

13:00 Příjezd ruského cara na inspekci armád, Palackého náměstí

13:00 Mše za padlé oběti Bitvy u Slavkova, chrám Vzkříšení Páně

14:00 Dovednostní turnaj, zámecký par

17:00 Bitevní ukázka, za kostelem

17:30
Předávání medailí obnovitelům tradice vzpomínkových akcí, Historický sál zámku

19:45 Defilé vojáků městem, Brněnská ulice – kostel – zámecký park

20:00 Závěrečný multimediální program (videomapping) s ohňostrojem, zámecký park

9:00 – 21:00 otevřený chrám Vzkříšení Páně

 

 

Ohňostroj se bude odpalovat ze zámeckého parku. Žádáme proto diváky, aby na multimediální program začínající ve 20:00 dorazili s časovým předstihem.

 

SLEDUJTE TAKÉ PROGRAM AKCÍ V REGIONU ZDE

Slavnostní koncert se v Historickém sále uskuteční i o den později, ve čtvrtek 30. listopadu. Sdružení Mohyla míru – Austerlitz uspořádá tradiční pietní vystoupení, jemuž bude předcházet bohoslužba za padlé oběti. Letos se můžete těšit na barytonistu Martina Hammerle-Bortolottiho za doprovodu kvinteta Moravské filharmonie Olomouc. Oba koncerty budou pro veřejnost zdarma.

V pátek pak obsadí město opět rakouští vojáci ze IV. kolony, kteří dopochodují z Olomouce. Poté, co dobydou náměstí, přesunou se na nádvoří zámku, kde začne večerní program. Výstřely z pušek, pach střelného prachu i tváře unavených vojáků pak vytvoří kulisu pro premiéru filmu Austerlitz Advent, který natočil režisér Josef Abrhám mladší. Krátkometrážní film ve čtyřiadvaceti minutách vypráví příběh obyvatel statku, jímž v jedné prosincové noci prošly všechny tři armády.

Na nádvoří pak bude pokračovat historický program, který vyvrcholí příjezdem rakouského a ruského panovníka. Zatímco v uplynulých letech byli diváci následně pozváni na oživenou prohlídku zámku, letos můžou zažít noční atmosféru v zámeckých konírnách, kde bude v kulisách expozice připravený zážitkový program již od 17:00.

 

Od sobotního rána pak na Palackého náměstí bude stát řemeslný jarmark, přijíždět budou vojáci, řemeslníci, měšťané i šlechta. Na nádvoří zámku pak k řemeslníkům přibydou i kuchaři. Novinkou totiž bude Gastronomická bitva tří císařů, kdy mezi sebou budou “bojovat” francouzské, ruské a rakouské pokrmy. O tom, který národ tuto bitvu vyhraje pak rozhodnou sami návštěvníci. V centru města pak bude probíhat vojensko – historický program, v zámeckém parku bude ukázka ležení a vojenského dovednostního turnaje. I letos bude centrum města v podvečer svědkem bitevního střetu.

 

Vyvrcholením akce bude multimediální program s ohňostrojem a průvodem vojáků – letos opět v areálu zámeckého parku. Začínat bude ve 20:00. Na průčelí zámku bude promítnutý videomapping zakončený ohňostrojem odpalovaným ze zámecké střechy.

 

 

 

.row-centered { text-align:center; } .col-centered { display:inline-block; float:none; /* reset the text-align */ text-align:left; /* inline-block space fix */ margin-right:-4px; } table tbody>tr:nth-child(even)>td { background-color: #272727 }